Dlaczego moje dziecko budzi się w nocy?

Bardzo długo zastanawiałam się, gdzie tkwi problem. Jagoda to dziecko, które ma bardzo dziwny rytm dnia i nocy. Przez pierwsze 6 miesięcy potrafiła budzić się w nocy nawet 6-7 razy… Dlaczego? Nie mam zielonego pojęcia.

Spokojny sen Jagódki

Spokojny sen Jagódki

Kiedy karmiłam córkę piersią w nocy była do niej przystawiana bardzo często. Chwilkę sobie „pociumkała” i spała dalej. Chwilkę. Później znowu się budziła i tak do rana… Myślałam, że może jest głodna albo coś ją boli… Pomijając fakt, że nie potrafiła zasnąć wcześniej niż około północy, a czasami nawet i później. Na początku kładłam ją za każdym razem do łóżeczka, ale po kilku nieprzespanych nocach zrezygnowałam. Ciągłe wstawanie do łóżeczka, a później odkładanie doprowadzało mnie do szału. Kiedy Jagódka skończyła 6 i pół miesiąca rozchorowałam się i to dość poważnie. Musiałam brać antybiotyk i odstawiłam Jagódkę od piersi. Tak. Sama zdecydowałam, że to koniec karmienia. Pewnie niektóre z Was pomyślą sobie, że jestem wyrodną matką… Po co odstawiłam dziecko skoro miałam pokarm? Tak miałam, ale bardzo odbiło się to na moim zdrowiu. Moja waga spadła maksymalnie… Ważyłam niecałe 45 kg! Źle wyglądałam, ale też bardzo źle się czułam. To, że się rozchorowałam pomogło mi w odstawieniu córki od piersi. I wiecie co… okazało się to dla mnie zbawienne! Od tego czasu Jagódka jakby śpi lepiej. Oczywiście zdarzają się noce, że źle śpi, ale teraz wiem, że na pewno nie jest głodna.

Problemy ze snem, a raczej z samym chodzeniem spać mamy od samego początku, dlatego postanowiłam zagłębić się w ten temat:) W związku z tym, że zasypianie dzieci to temat rzeka podzielę go na dwie części :) Zaczniemy od faz snu niemowlęcia.

Wyróżniamy 2 fazy snu:

– REM- sen o szybkich ruchach gałek ocznych

-NREM- sen o wolnych ruchach gałek ocznych.

Fazy snu tworzą cały cykl spania, gdzie następują po sobie na przemian. My dorośli potrafimy odpłynąć w fazę NREM już w kilka minut, natomiast maluszki osiągają tą fazę dopiero po około 20 minutach! Im młodsze dziecko tym czas jest dłuższy. Dlatego niemowlęta bardzo często budzą się w pierwszej fazie snu. I to właśnie dlatego też odłożenie malca do łóżeczka często kończy się pobudką ;) Podczas snu przechodzimy fazy na zmianę. Dorośli bezproblemowo przechodzą przez kolejne cykle snu. Natomiast u niemowląt podczas przechodzenia miedzy fazami snu mózg jest najbardziej narażony na rozbudzenie, a nawet wybudzenie. Wystarczy, że podczas fazy REM u dziecka pojawi się jakiś silny bodziec, np. ból przy ząbkowaniu i już nasz malec jest wybudzony… Niestety w drugiej połowie nocy maluszki częściej są w fazie REM, dlatego też częściej się budzą. Pocieszający jest fakt, że im dziecko starsze, tym więcej nocy śpi w fazie NREM :) I to trzyma mnie przy życiu :) Tak więc wszystkie niesypiające mamy!- gorzej być nie może ;) będzie tylko lepiej.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>