Rozwój dwulatka – maluchy poznają świat

Rozwój dwulatka

Tutaj znajdziesz rozwiązanie naszego małego quizu z facebooka, czy tweetera pt. co łączy dziecko z linoskoczkiem? Czyli prawidłowy rozwój dwulatka. Jakie czynności powinien dwulatek wykonywać, a czego dopiero musi się nauczyć.

Linoskoczek - rozwój dwulatka

Linoskoczek – rozwój dwulatka

Dwulatek rozwija się w wolniejszym tempie niż dziecko dwunastomiesięczne. Tutaj znajdziesz informacje na temat rozwoju rocznego dziecka. Twoje dziecko w tym etapie będzie doskonalić umiejętności, które zdobyło wcześniej.

Najważniejszym elementem rozwoju dwulatka jest tzw. motoryka duża. Motoryka duża to nic innego jak umiejętności ruchowe całego ciała, a więc chodzenie, bieganie, skakanie, rzucanie i łapanie piłki, ubieranie się i rozbieranie. Sposób chodzenia u dziecka w ciągu 2 roku życia znacznie się zmienia. Dziecko początkowo chodząc czuje się jakby chodziło po linie. Jego ręce są rozstawione, dzięki czemu Twojemu dziecku łatwiej jest utrzymać równowagę. Przez cały drugi rok życia dziecko doskonali tą umiejętność. Jego ciało staje się bardziej wyprostowane, a pokonywane trasy coraz dłuższe. Około 16- 18 miesiąca życia maluszek, który posiadł dobrze umiejętność chodzenia zaczyna biegać. Nadal jednak nie wykonuje skoordynowanych ruchów rąk.

W związku z tym, że dziecko posiada lepszą sprawność ruchową nabywa również nowych umiejętności. Zaczyna wykorzystywać to zazwyczaj w najmniej spodziewanych momentach. Potrafi kucnąć, podnieść coś z ziemi. Zaczyna się również etap małego alpinisty. Dziecko wspina się wszędzie, zwłaszcza tam, gdzie może sięgnąć po coś, co wydaje się mu interesujące. To ten okres, kiedy powinniśmy mieć oczy dookoła głowy:) Około 19 miesiąca zaczynają się eksperymenty z wchodzeniem po schodach, trzymając się poręczy.

Plac zabaw - rozwój dwulatka

Plac zabaw – rozwój dwulatka

Znacznie łatwiej dziecku jest wejść po schodach niż zejść. Często szkraby radzą sobie z tym, „zjeżdżając na pupie” ze schodów. Wiesz o czym mówię?

Do ok. 30 miesiąca maluszek będzie wchodził i schodził po schodach dostawiając jedną nogę do drugiej. To w tym momencie możesz zaobserwować, która strona ciała zaczyna dominować. Kiedy zaobserwujesz, że dziecko konsekwentnie zaczyna wchodzenie od prawej nogi i dostawia lewą, świadczy to o dominacji prawej nogi. Napisz w komentarzu, od jakiej nogi zaczyna Twoja pociecha!

Teraz najciekawsze. Wszystkim się wydaje, że zabawa to coś, co dla dziecka jest czymś odruchowym. Ty, Twoi rodzice, ja- my wszyscy w drugim roku życia rozwijaliśmy nową umiejętność, jaką jest zabawa! Początkowo większość czynności, które wykonują dzieci polega na naśladowaniu. Pokaż dziecku zabawę piłką. Na początku dziecko potrafi turlać piłkę po podłodze, ale nie nadaje jej kierunku. Ok. 16 miesiąca dziecko powinno również kopać piłkę- aczkolwiek nie zawsze w nią trafi:) W tym samym czasie bądź troszkę później dzieci zaczynają rzucać piłkę. Zabawa to również nauka jazdy na rowerku! Dzieci w tym wieku bardzo chętnie siadają na rowerze, ale nie potrafią jeszcze jeździć samodzielnie. Dlatego, żeby dziecku nic się nie stało spróbuj na początek trójkołowych rowerków z rączką dla opiekuna, gdzie dziecko nie będzie musiało używać pedałów, żeby się przemieszczać. W ten sposób na pewno jeszcze bardziej zachęcisz je do jazdy.

Dobra rada - rozwój dwulatka

Dobra rada – rozwój dwulatka

Najważniejszy etap dla mamy to moment, kiedy musimy nauczyć dziecko samodzielności. Ten etap jest również najtrudniejszy. Dzieci pod koniec drugiego roku życia powinny próbować się same ubierać i rozbierać. Normalne jest, że dzieci w tym wieku potrafią tylko zsunąć częściowo ubrania. Ale pamiętaj, że małymi kroczkami dziecko dojdzie do wszystkiego, więc nie starajmy się go we wszystkim wyręczać. Należy pamiętać, aby ciągle doskonalić korzystanie z nocnika, samodzielne ubieranie i rozbieranie. Ważne też, żeby nie popaść w skrajność z samodzielnością. Dzieciaki w tym wieku, nie będą potrafiły zapiąć czy rozpiąć guzików, założyć skarpetek, ponieważ dwulatek nie ma jeszcze takiej precyzji ruchów.

Czy Waszemu dziecku zdarzyło się rysować po ścianach? O tak! To dla dziecka ogromna radość, ponieważ w ten sposób pokazuje, jakie jest samodzielne. Innym przykładem może być samodzielnie jedzona zupka czy kaszka, gdzie niestety połowa ląduje na podłodze… Ale to bardzo dobrze! Dziecko w ten sposób zdobywa wiedzę, uczy się, że kredka służy do rysowania, kubek do picia, łyżka do jedzenia. Pamiętajcie, żeby nigdy nie hamować dziecka. Nie mówcie, że jest na coś jeszcze zbyt małe. jeżeli dziecko próbuje czegoś to nie powinniśmy mu przerywać, docenić fascynację światem. Ważne jest, aby dziecko powtarzało te czynności, dzięki czemu precyzja wykonywanych czynności będzie się poprawiać.

Dziecko w wieku 2 lat doskonali swoje umiejętności, głównie przez naśladownictwo. Patrzy jak mama myje zęby i robi to samo:) Widząc, jak tata układa wieżę z klocków, będzie próbowało zrobić to samo. Dziecko na początku 2 roku życia będzie potrafiło ułożyć wieżę ze średnio 3-4 klocków, natomiast pod koniec 2 roku życia już z ok. 6 klocków. Wzrost sprawności manualnej sprawi również, że dziecko będzie potrafiło wykonać dużo bardziej skomplikowane ruchy, np. odkręcanie butelki, tubki.

Maluszki dzięki opanowanej umiejętności chodzenia mogą samodzielnie poznawać otaczający je świat. Mogą dotknąć, zobaczyć, powąchać, spróbować. Ważne w tym okresie jest kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, czyli jednoczesna praca oczu i rąk. Czyli manipulowanie przedmiotami, układanie klocków, dobieranki (ale o tym w następnym artykule dotyczącym zabaw z dwulatkami).

Biorąc pod uwagę aktywność dzieci 2-letnich, poznają one świat wszystkimi zmysłami. Odbierają wiele dźwięków z otoczenia, co sprzyja rozwijaniu się mowy. Ważne są okrzyki dziecka, pierwsze słowa, odgłos kroków, mieszanie łyżeczką w szklance, lejąca się woda z kranu. Dziecko w tym okresie powinno posiąść umiejętność różnicowania słów, wyrażeń dźwiękonaśladowczych, melodii i piosenek. Dla dziecka super zabawą będzie gra na instrumentach, np. wykonanych samodzielnie w domu:)

Jeżeli Ci się podobało to podziel się tym artykułem w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz o coś zapytać, albo coś budzi Twoje wątpliwości to napisz to w komentarzach pod wpisem.

Facebooktwittergoogle_plusby feather

One thought on “Rozwój dwulatka – maluchy poznają świat

  1. Pingback: Mały Geniusz - Kumate Dzieciaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>