Rozwój niemowlęcia

 Jak rozwija się dziecko w pierwszym roku życia?

Rozwój niemowlęcia to niesamowicie dynamiczny proces. Ten wpis przedstawia poszczególne etapy rozwoju. Kiedy Twoje dziecko będzie siedziało? Kiedy powinno stawiać pierwsze kroczki? Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim tempie :)

Rozwój niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia

Trzymanie główki

Biorąc pod uwagę fakt, że nie jestem jeszcze mamą, mogę się tylko domyślać jaka to radość, kiedy dziecko już w pierwszym miesiącu życia potrafi podnieść na chwilę swoją główkę! W kolejnych miesiącach Twoje dziecko będzie podnosiło główkę coraz wyżej. Rozwój dziecka przebiega  intensywnie w okresie niemowlęcym. Około 4-5 miesiąca pociechy potrafią leżąc na brzuszku podnieść klatkę piersiową do góry na wyprostowanych ramionkach.  Dokładnie w tym samym czasie prawidłowo rozwijające się maluszki potrafią utrzymać sztywno główkę podczas trzymania na rękach w pozycji pionowej. Właśnie w tym okresie umiejętność podnoszenia główki, a także zmiana jej pozycji bardzo się przydaje. Dziecko może zwrócić główkę w określoną stronę, np. odwróci główkę w Twoim kierunku, może również zareagować na światło, poruszającą się zabawkę czy upadek jakiegoś przedmiotu. Do szóstego miesiąca dziecko doskonali te umiejętności.

Siedzenie

Początki siedzenia w rozwoju dziecka kształtują się ok. 3 miesiąca życia- wtedy dziecko potrafi siedzieć z podparciem- z całkowitą Twoją pomocą. W piątym miesiącu powinno siedzieć już samodzielnie z podparciem. W szóstym miesiącu dziecko siedzi bez podparcia, trzymając Cię za ręce, natomiast w siódmym miesiącu powinno siedzieć samodzielnie.
Pamiętaj, że jest różnica między samodzielnym siedzeniem, gdzie to Ty sadzasz maluszka, a umiejętnością samodzielnego siadania, kiedy dziecko samo potrafi usiąść. Umiejętność ta kształtuje się ok. 8 miesiąca życia:)

Pozycja wyprostowana

Jeśli Twoje dziecko potrafi sztywno trzymać główkę około 4 miesiąca, będziesz mogła zaobserwować pierwsze próby bycia w pozycji wyprostowanej. Właśnie w czwartym miesiącu, kiedy chwycisz maluszka pod pachami, będzie chciał oprzeć swoje nóżki o podłoże. Nóżki dziecka będą sztywne i naprężone- cały jego wysiłek jest skierowany na to, by utrzymać pozycję wyprostowaną.
Kiedy Twoje dziecko będzie kończyło sześć miesięcy możesz spróbować pomóc dziecku przejść z pozycji leżącej do stania przez delikatne podciąganie za rączki. Wtedy możesz zaobserwować pierwsze próby stawiania kroczków (oczywiście również przy Twojej pomocy:). Między 7 a 8 miesiącem życia maluszki potrafią już samodzielnie stać. Jeśli je podciągniesz za rączki będzie potrafiło wstać, zarówno z pozycji leżącej, jak i siedzącej. W 9 miesiącu dziecko będzie doskonaliło umiejętność podnoszenia się, korzystając z niewielkiej podpory, a w następnym miesiącu, a więc 10- dziecko będzie próbowało samodzielnie podnieść się z pozycji klęczącej lub podczas raczkowania. Po skończeniu 10 miesięcy wiele dzieci potrafi przemieszczać się przytrzymując się mebli, szczebli w łóżeczku- to ostatni etap poprzedzający chodzenie!

Rozwój niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia

Chodzenie

Przezłomowym etapem rozwoju niemowlęcia jest chodzenie. Długo wyczekiwanym momentem są pierwsze kroki naszego maleństwa. I te okrzyki: Chodź do mamusi! Zazwyczaj pierwsze kroczki dziecko stawia- i tutaj są bardzo duże rozbieżności czasowe- między 9 a 14 miesiącem życia dziecka. Wszystko zależy od siły i wagi dziecka. Jeżeli dziecko nie będzie jeszcze chodziło po skończeniu 15 miesięcy jest to niepokojący sygnał. Wówczas nie zwlekaj, najlepiej udaj się na konsultacje do pediatry.
Dzięki temu, że Twoje dziecko zaczęło chodzić, będzie mogło pełniej poznawać świat wszystkimi zmysłami. Już nie będzie tylko obserwować:) Będzie mogło podejść, dotknąć, powąchać, a nawet włożyć do buzi:)

Rozwój niemowlęcia - chodzenie

Rozwój niemowlęcia – chodzenie

Jeśli chodzi o naukę chodzenia, to składa się ona z kilku etapów. Na początku Twoje dziecko będzie chodziło tylko i wyłącznie jeśli będzie miało jakąś podporę, np. szczeble łóżeczka, meble. Później łóżeczko i meble zostaną zastąpione Tobą:) Będziesz wtedy trzymała swoje dziecko za obie rączki i razem będziecie odkrywać otaczający Was świat. Troszkę później dziecko będzie chodziło samo, trzymając się podpory, którą może przesunąć, np. krzesło, wózek. Stopniowo dziecko będzie puszczało jedną rękę, ponieważ będzie czuło się już dużo pewniej. Będzie samo nadawało kierunek, które sobie wybrało:) To właśnie ten moment, kiedy najlepszą zabawą dla dziecka jest „prowadzenie” nas tam, gdzie ono chce:) Maluszki będą doskonaliły tą umiejętność, do momentu aż nie będą potrzebowały naszej pomocy.

Macie uwiecznione pierwsze kroki swojego maleństwa?

Facebooktwittergoogle_plusby feather

2 thoughts on “Rozwój niemowlęcia

  1. Bardzo dobry artykuł.
    Dodałbym tylko przestrogę, iż zaburzenia rozwoju motorycznego tj. opóźniona umiejętność siadania, a zwłaszcza brak umiejętności utrzymania główki równolegle do ciała po 6 miesiącu może być predyktorem autyzmu lub opóźnień rozwoju, a takowe objawy jak najszybciej należałoby skonsultować ze specjalistą.

    • Słuszna uwaga. Jak zawsze staram się podkreślić, każde dziecko ma swój indywidualny tok rozwoju i nie zawsze pewne zachowania muszą być dla nas niepokojące. Dziecko, które nie podnosi główki może mieć obniżone napięcie mięśniowe, wtedy potrzebna będzie rehabilitacja.
      Bardziej wyraźnym powodem do niepokoju jest brak uśmiechu (czy innej reakcji) na twarzy dziecka na widok mamy, czy innych bliskich mu osób w szóstym miesiącu, czy też brak gaworzenia i wykonywania gestów przez dziecko w dwunastym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>