Rozwój niemowlęcy. Czy babcie zawsze mają rację?

Twoi bliscy na pewno mają wiele rad w kwestii- co to jest rozwój niemowlęcy. Ile razy słyszałaś: cały czas trzymasz je na rękach, połóż je do łóżeczka, będziesz chciała kiedyś wyjść, a dziecko będzie do ciebie za bardzo przyzwyczajone. Te i inne deprymujące stwierdzenia wygłaszane często przez naszych bliskich wielokrotnie spotykają się z naszym wewnętrznym sprzeciwem, a mimo to im ulegamy. Czy tak na prawdę są to dobre rady?

Rozwój niemowlęcy

Rozwój niemowlęcy

Rozwój Niemowlęcy

W poprzednim wpisie pisałam o teorii związanej z rozwojem niemowlęcym, natomiast w tym będziemy bliżej dziecka. Matki posiadają w sobie wewnętrzny głos, który często podpowiada im jak wspierać rozwój niemolęcy. Często nieświadomie bawiąc się z dzieckiem pomagamy mu rozwijać się. Żyjemy w czasach, gdzie zorientowanie na cel przysłania nam ludzkie uczucia. Tak często myślimy o karierze, pieniądzach, że zapominamy o najważniejszych potrzebach naszego dziecka- jakimi są bliskość, poczucie bezpieczeństwa, spokój. Niemowlę nie potrafi artykułować swoich wewnętrznych potrzeb w sposób jednoznaczny, przez co często myślimy głównie o potrzebach fizjologicznych. Dlatego tak ważne jest by więź, która tworzy się pomiędzy matką, a dzieckiem od chwili poczęcia była cały czas pielęgnowana.

Dotyk

Właśnie przez dotyk przekazujemy jasno dziecku informację o naszej miłości do niego. Dziecko nawet w łonie matki odczuwa dotyk- kiedy matka gładzi swój brzuch. Ważnym elementem rozwoju niemolęcego jest również dotyk ojca, który w inny sposób jest odczuwany przez dziecko. Dobrze abyście mówili do swojego dziecka, wówczas dodatkowo wzmacniamy więź emocjonalną z dzieckiem. Przy okazji uczysz dziecko tembru swojego głosu.
W tym momencie docieramy do mitu, o którym nie wszyscy wiedzą. Dotyk jest najważniejszym zmysłem niemowlęcia. Poprzez głaskanie, masowanie obniżasz poziom stresu swojego dziecka. Jak dowodzą badania naukowe dotyk skóra-skóra ma bezpośredni wpływ na zawartość kortyzolu we krwi niemowlęcia. To znowu powoduje, że Twoje dziecko będzie mniej marudne, rzadziej będzie płakało. Dlatego, gdy ktoś mówi, że nadmierny kontakt z dzieckiem jest niewskazany sprowadza rozwój dziecka do zabobonów z dawnych lat. Częste noszenie dziecka na rękach nie sprawi, że będzie chciało ciągle być noszone – jak to jest wpajane przez babcie. Nie ma czegoś takiego jak nadmierny kontakt, jako matka czujesz potrzeby swojego dziecka i jesteś w stanie się do tego ustosunkować. Pamiętaj, jeśli jesteś zmęczona to poproś tatę dziecka, żeby Ci pomógł. Dotyk ojca jest równie istotnym elementem rozwoju niemowlęcego.

Rozwój niemowlęcy

Niemowlę chusta

Dziecko noszone w chuście musi mieć twarz skierowaną w Twoją stronę, to zapewni mu odpowiednie podparcie kręgosłupa. Noszone tak dziecko uczy się utrzymywania ciężaru swojej główki i kształtuje się zmysł równowagi. Natomiast przy wyborze chusty powinnaś pamiętać, by posiadała ona odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

Oksytocyna

Oksyctocyna- czyli za wikipedią- „cykliczny hormon peptydowy złożony z 9 aminokwasów (nonapeptyd), neuroprzekaźnik, uwalnia się okresowo, dobrze rozpuszczalny w wodzie”. Dlaczego tutaj piszę raptem o jakimś nonapeptydzie? Bo to właśnie oksytocyna jest zwana hormonem przywiązania.
Jest to hormon, którego największa produkcja w ciele matki odbywa się podczas porodu, który jest również dostarczany dziecku poprzez łożysko. Wysoki poziom oksytocyny wpływa na rozpoznawanie połączenia zapachowego- matka-dziecko. Niemowlę przyporządkowuje zapach matki, co daje mu poczucie bezpieczeństwa, spokoju od pierwszego dnia życia. Przecież, gdy dziecko bardzo płacze tylko matka może je uspokoić. Działanie tego hormonu zamienia kobietę w matkę, wszystkie czynności pielęgnacyjne stają się bardziej naturalne. Badania wskazują, że samo przystawienie niemowlęcia do matczynej piersi w ciągu godziny od porodu podnosi stężenie oksytocyny. Tak powstaje unikalna wieź pomiędzy niemowlęciem, a mamą.

Rozwój niemowlęcy - oksytocyna

Oksytocyna

Poziom oksytocyny jest ściśle powiązany z długością kontaktu mamy z niemowlęciem. Hormon jest produkowany przez Twoje ciało na długo po porodzie, a jego ilość będzie zależeć od tego, czy karmisz piersią, jak dużo czasu poświęcasz opiece nad dzieckiem. Twój kontakt jest naturalnym lekarstwem dla Twojego dziecka- zapewniasz mu spokój, błogość, bezpieczeństwo i koisz ból.

Leżenie

Zaczniemy od kolejnego mitu, tak bardzo medialnego tematu, którym jest śmierć łóżeczkowa. Nie twierdzę, że samo zjawisko jest mitem. Jednak jest tu wiele sprzecznych teorii, które często wykluczają racjonalne myślenie. Na brzuszku nie powinny leżeć wcześniaki i dzieci poważnie chore. Leżenie na brzuchu jest pierwszym etapem do nauki podnoszenia główki, gdzie dziecko ćwiczy mięśnie klatki piersiowej. Ważne jest, żeby pierwsze sesje, gdy Twoje dziecko dopiero uczy się leżeć na brzuszku trwały odpowiednio krótko- kilka sekund. Z biegiem czasu Twoje dziecko będzie chętniej leżeć na brzuchu i sesje będą coraz dłuższe. Dobrym rozwiązaniem jest położyć się obok dziecka, żeby widziało Twoją twarz – wzmocni to poczucie bezpieczeństwa i dodatkowo uspokoi dziecko. Leżenie na brzuszku w rozwoju niemowlęcym odgrywa ważną rolę również ze względu na prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Dziecko leżąc na brzuszku samo go sobie masuje, co pomaga szkrabowi z oddawaniem gazów :) Największą zaletą leżenia na brzuszku jest fakt, że w momencie, gdy dziecku się uleje – nie udusi się treścią pokarmową. Dziecko powinno spać na pleckach, ale w ciągu dnia, gdy masz na nie oko powinno spędzać czas na brzuszku.

 

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>