Wybór wózka – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę

Nadszedł czas wyboru wózka dla pociechy :) Tutaj nasuwa nam się wiele pytań: na co zwrócić uwagę, co jest najistotniejsze przy kupnie wózka dla malucha? Oto 10 porad, które mam nadzieję przydadzą się Wam przy kupnie wózka dla malucha :)

Wybór wózka- 10 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Wybór wózka- 10 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Wybór wózka – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę

Myślę, że jutro wybierzemy się z mężem po wózek dla dziecka :) Wcześniej jednak postanowiłam rozeznać się w temacie, aby dokonać słusznego wyboru. Wizyty w sklepach z wózkami to coś, na co poświęciłam najwięcej czasu, bo średnio jedna wizyta w sklepie trwała około półtorej godziny- myślę, że obsługa w każdym sklepie cieszyła się, kiedy wychodziłam ;) Zadawałam mnóstwo pytań, porównywałam, jeździłam wózkami po sklepie, itd. Myślę, że dzięki temu moja decyzja będzie słuszna, a Wam moje rady pomogą przy wyborze wózka :) W końcu wózek to coś, na co wydamy najwięcej pieniędzy biorąc pod uwagę całą wyprawkę dla dziecka. Ceny kształtowały się różnie, bo od około 1200 zł do … ho, ho, ho- nawet 5000 zł. Oglądałam wózki wielofunkcyjne, w skład których wchodzą gondola oraz spacerówka, czasem jeszcze nosidełko- fotelik. Oto 10 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze wózka:

  1. Czy wózek posiada atest bezpieczeństwa?- atest jest oznaczony wielką literą „B” w odwróconym trójkącie. Uważam to za najważniejszy punkt!

  2. Rodzaj kół- dowiedziałam się, że najczęściej spotykanym rodzajem kół są pompowane- te najlepiej sprawdzają się na długich spacerach i nierównym terenie, ponieważ doskonale amortyzują wstrząsy dzięki czemu nasze maluchy czują się w wózku bardziej komfortowo :) oraz piankowe tzw. pełne- które są lżejsze od pompowanych i nie można ich przebić :D minusem jest jednak słaba amortyzacja, więc nadają się bardziej do jazdy na równych powierzchniach- co w moim przypadku jest raczej niemożliwe, chociażby ze względu na stan chodników w mojej miejscowości.

  3. Waga wózka- dla mnie jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie wyobrażam sobie wkładania ciężkiego wózka do bagażnika, gdzie po włożeniu jestem spocona i zasapana. Nie o to chodzi. Sprawdzając wagę wózka najpierw spójrzmy na wagę samego stelaża, od którego praktycznie zależy cała waga wózka. Gondole oraz spacerówki są zazwyczaj o podobnej wadze. I tutaj najlepiej sprawdzają się stelaże aluminiowe, które są najlżejsze :)

  4. Rodzaj budki- fajnie gdyby składała się cicho, żeby w przypadku zaśnięcia naszego maleństwa czasami nie przerwać mu drzemki :) Zwróć również uwagę na rozmiar budki po rozłożeniu, która zapewni ochronę przed wiatrem. Dobrze by było, gdyby miała także wentylację, która sprawdzi się podczas upałów ;)

  5. Hamulec- oglądając wózki zauważyłam, że hamulce mogą blokować oba koła jednocześnie albo każde osobno. Oczywiście wygodniejszy jest hamulec hamujący oba koła oraz łatwy w zablokowaniu :) Warto wypróbować go w sklepie, a jeszcze lepiej byłoby gdybyście mieli okazję sprawdzić hamulec wózka na bardziej stromym podjeździe :)

  6. Składanie wózka- doradcy w sklepach zwracali mi uwagę na to, żeby składanie wózka było proste dla jednej osoby. W związku z tym, że nie będę tutaj reklamować wózków, powiem Wam tylko, że faktycznie są wózki, które można złożyć jedną ręką! I takie są super! Tak więc szukajcie wózków, które łatwo się składają.

  7. Rozmiar wózka- musimy sobie zadać w tym punkcie kilka pytań: Gdzie będziemy trzymać wózek?, Czy będziemy go wnosić po schodach?, Do jakiego samochodu będziemy wkładać wózek? Jeśli będziemy trzymać wózek w mieszkaniu dobrze by było, gdyby nie zajmował zbyt dużo miejsca. Nie wyobrażam sobie trzymania wózka na klatce schodowej w związku z czym wózek nie może być dużych rozmiarów :) Dokładnie ta sama kwestia tyczy się wchodzenia po schodach. Jeśli mieszkamy na wyższym piętrze niekoniecznie chcemy odbijać się od ścian, prawda? W związku z czym znowu rozmiar wózka ma znaczenie :) I ostatni aspekt: jaki mamy samochód? Żeby czasami nie okazało się, że kupiliśmy wózek, który nie zmieści nam się do bagażnika. Chyba nie chcemy mieć dodatkowych wydatków w postaci wymiany samochodu ;)

  8. Utrzymanie wózka w czystości- jestem osobą, która bardzo lubi porządek i czystość (nie mylmy z pedantyzmem ;), dlatego czysty wózek jest dla mnie ważny :) Przy wyborze wózka zwróciłam uwagę na to, że niektóre modele mają zdejmowaną tapicerkę, którą wystarczy wrzucić do pralki…. i już! Jest to dużo wygodniejsze i prostsze rozwiązanie niż szorowanie wózka, prawda? Zwróciłam też uwagę na kolorystykę wózka. Jak dla mnie najpiękniejsze są jasne wózki :) ale wiem, że w związku z miejscem zamieszkania ( Górny Śląsk) nie mogę sobie na takie kolory pozwolić. Dym i sadza z pewnością nie wyglądałyby estetycznie na budce wózka…

  9. Usztywniane oparcie- gondola powinna mieć płaskie, sztywne dno, natomiast spacerówka usztywniane, regulowane oparcie. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby dół gondoli można by również regulować. Jest to dość istotne, ponieważ ok. 6 miesięczny maluch może nie chcieć już leżeć na płasko, a na spacerówkę może być zbyt wcześnie.

  10. Skrętność i prowadzenie się wózka- oglądając wózki warto się nim „przejechać” :) Czasami z pozoru nieduże i lekkie wózki nie muszą prowadzić się łatwo. Pamiętajcie również, że pusty wózek prowadzi się dużo łatwiej, więc za radą jednej z pań ekspedientek możecie włożyć do wózka np. swoją torebkę, która jak wiadomo nigdy nie jest zbyt lekka i wtedy się przejedźcie ;) Zobaczycie ogromną różnicę w prowadzeniu wózka!

Wybór wózka dla dziecka

Wybór wózka dla dziecka

I to by było na tyle :) Mam nadzieję, że każdy z nas znajdzie swój wymarzony wózek dla dziecka :) Może już jutro :) Jeśli możecie polecić jakieś modele wózków, które spełniły Wasze oczekiwania proszę napiszcie w komentarzu! Ułatwi mi to jutrzejszy wybór :) Miłego dnia!

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>