3 powody, dla których Twoje dziecko powinno raczkować!

Sobota, godzina 22:00. Ja i mąż marzymy już o tym, żeby położyć się spać, ale Jagódka niestety nie :) Wszyscy razem bawimy się na dywanie i co…I co się stało…? Jagódka zaczęła raczkować! :) Tak! Doczekaliśmy się :) Nasze maleństwo raczkuje! Bardzo się martwiłam, kiedy Jagódka skończyła 9 miesięcy, że jeszcze nie raczkuje tylko cały czas pełza jak żołnierz w koszarach :) Dlaczego raczkowanie jest takie ważne? Jak pomóc dziecku w raczkowaniu? Zapraszam do lektury :)

Raczkująca Jagódka

Raczkująca Jagódka

Na wstępie zapomniałam dodać, że od kilku tygodni jeździliśmy z Jagodą do fizjoterapeuty. Podjęliśmy z mężem taką decyzję, mimo tego, że lekarz prowadzący Jagodę mówił, że rozwija się ona prawidłowo, że ma jeszcze czas. Podświadomie czułam, że Jagódce czegoś brakuje… jakoś nie kwapi się ani do raczkowania, ani samodzielnego stania. Problem mieliśmy nawet z tym, aby Jagódka sama siadała. Robiła to, ale często „kolebała się” na boki. I powiem Wam, że to była bardzo dobra decyzja. Od pani fizjoterapeutki dostaliśmy bardzo cenne wskazówki, jak ćwiczyć z Jagódką, jak ją nosić, aby wszystko szło w dobrym kierunku. No i proszę udało się :)

Raczkowanie jest jednym z etapów w rozwoju niemowlaka, którego nie należy pomijać. Jest to etap, który powinien poprzedzać etap chodzenia. Dlaczego? Oto trzy najważniejsze powody, dla których Twoje dziecko powinno raczkować:

1) Raczkowanie to ćwiczenie ruchów naprzemiennych, które wspomagają rozwój mózgu.

Raczkowanie to kontynuacja pełzania, które jest również bardzo istotne. Podczas pełzania i raczkowania występuje ruch naprzemienny, a więc kiedy do przodu idzie prawa ręka idzie również lewa noga i odwrotnie. Wówczas rozwija się w mózgu spoidło wielkie, czyli jak ja to sobie nazwałam „kabel” przez który przesyłane są informacje napływające z obydwu półkul. Dzięki temu kablowi półkule w mózgu komunikują się między sobą. Ma to bardzo istotny wpływ na późniejszy rozwój umiejętności uczenia się. Badania wykazują, że dzieci, które nie raczkują, a więc nie „rozwijają swojego kabla” miały trudności  w uczeniu się. Dzieci te, częściej korzystały tylko z jednej półkuli, co było powodem nieprawidłowej współpracy półkul mózgowych. Dodatkowo dzieci te mogą mieć problem z koncentracją uwagi oraz nadpobudliwością! To jest niesamowite! I to właśnie przez ten kabel! I chyba właśnie dlatego tak mi zależało na tym, aby Jagódka raczkowała ;)

2) Podczas raczkowania rozwija się widzenie obuoczne, czyli stereoskopowe.

Dzięki widzeniu obuocznemu dziecko uczy się przede wszystkim szacowania odległości pomiędzy przedmiotami, a także rozwija swoją orientację przestrzenną.

3) Raczkowanie rozwija mięśnie przy kręgosłupie.

Podczas leżenia na brzuszku już maleńkie dzieci wzmacniają mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie. Tak samo dzieje się podczas raczkowania.  Kiedy dziecko raczkuje ćwiczy te mięśnie, ale również ćwiczy nóżki, które w późniejszym etapie będą w stanie udźwignąć cały ciężar ciała podczas chodzenia. Dlatego też jeśli Twoje dziecko raczkuje nie staraj się skracać tego etapu :) Jeśli będzie gotowe, samo będzie chciało chodzić :) Jego mięśnie muszą być baaardzo silne :) Patrząc na Jagódkę i jej ciężar ciała, to mięśnie będą musiały być naprawdę silne;)

 

Na koniec parę wskazówek:

– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do rozwoju swojego dziecka nie zwlekaj, tylko zacznij działać i udaj się do specjalisty:) To Ty najlepiej znasz swoje maleństwo i Twoja ocena jest najważniejsza :) Lepiej pójść i wiedzieć, że wszystko jest w porządku, niż siedzieć, czekać i zamartwiać się :)

– Pamiętajcie, aby podczas zabawy dziecko było ubrane wygodnie, aby nic nie krępowało jego ruchów. Lepiej jeśli będzie za duże niż za małe :)

– Dobrze by było, aby w pomieszczeniu, w którym w ciągu dnia przebywa dziecko podnieść temperaturę, aby dziecko nie musiało nosić zbyt wielu niewygodnych warstw ubrań.

– Najlepszym miejscem do nauki pełzania i raczkowania jest podłoga, a jeszcze lepiej gdyby na podłodze znajdowała się wykładzina, dywan lub piankowa mata.

– Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko nie raczkowało, tylko postaraj się, na przykład podczas zabawy, aby maluszek ćwiczył ruchy naprzemienne. Dzieci uwielbiają zabawy w pieska, chodzenie na czworakach :) I nie martw się przetartymi nowymi spodniami ;)

 

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>