Mały Geniusz

MAŁY GENIUSZ

Gdy patrzysz na swoje dziecko, nie pogrążasz się czasem w marzeniach o jego przyszłości? Czy córka będzie piękną modelką?, czy światowej sławy aktorką? Czy syn zostanie prezydentem Polski, może drugim Robertem Lewandowskim? STOP- to Twoje marzenia, a niekoniecznie dziecka. Tutaj znajdziesz informację jak pomagać, jak wspierać dziecko w rozwijaniu JEGO pasji.

Mały Geniusz - Albert Einstein

Mały Geniusz – Albert Einstein

Mały Geniusz- jak wspierać dziecko

„Najpierw zmień siebie potem zmieniaj świat”. Bądź wzorem dla swojego dziecka. Jak wcześniej wspominałam (link do postu), dzieci rozpoczynają każdą przygodę poprzez naśladowanie podejrzanych przez nie zachowań. Jeśli chcesz w świadomy sposób pomóc dziecku wypracować nawyk, czy przekonanie to musisz dać mu przykład. Chodzi o proste nawyki, które ułatwią dziecku życie. Wybierasz chipsy, czy marchewkę na przekąskę? Jak długo zajmuje Ci podjęcie działań, których nie lubisz? Długo zwlekasz z myciem naczyń, czy okien? Proste? Niekoniecznie, a co dopiero ma powiedzieć dziecko. „Moje dziecko nie ma żadnych specjalnych talentów”. Naprawdę? Tak często to słyszę. Wszyscy mówią o tym jak bardzo ich dziecko jest wyjątkowe, ale gdy zapytam o konkrety rzadko potraficie powiedzieć coś konkretnego. Jak znaleźć ten ukryty skarb. Zacznijmy od tego, że każdy z nas jest inny. To samo w sobie jest wyjątkowe. Talent to są pewne predyspozycje, które następnie trzeba dopracować. Diament trzeba oszlifować, żeby stał się brylantem. Podczas zabaw z dzieckiem pewnie zauważyłaś, że faworyzuje jakieś zabawy. To jest Twój trop. Jeśli dziecko wyjątkowo dobrze sobie radzi z zabawami manualnymi to możesz się na nich bardziej skupić, żeby bliżej zdefiniować zdolność. Nie nazywaj tego żadnym zawodem. Wspieraj aktywnie i motywuj do dalszej zabawy. Mów dziecku, że jesteś z niego dumna, że się czymś interesuje. Jeżeli nie okażesz dziecku wsparcia szybko się zniechęci.

Mały Geniusz

Mały Geniusz

Mały Geniusz- droga do sukcesu dziecka

Czy lepiej być inżynierem, czy robotnikiem? Prawda jest taka, że przeciętny inżynier może zarabiać mniej niż dobry elektryk. Jednak to wszystko nie ma znaczenia. Najważniejsze jest tylko jedno pytanie. Czy droga rozwoju Twojego dziecka pozwala mu na samorealizację? Może myślisz, że jeszcze mnóstwo czasu jest przed Wami. Oczywiście, tylko, że jak wcześniej wspomniałam dziecko Cię naśladuje. Wiadomo jest, że łatwiej nauczyć się czegoś nowego niż wykorzenić zły nawyk. Poświęć dziecku więcej uwagi. Wsłuchaj się w to, co ma do powiedzenia. Psycholog dziecięcy- Natalia Minge- wyjaśnia jak fundamentalny jest szacunek do dziecka w moim podcaście (posłuchaj teraz). Ważne też jest zebranie szerokiego doświadczenia, które pozwoli porównać pewne rozwiązania i wybrać najlepsze.

Mały Geniusz - Jaskinia Platona

Mały Geniusz – Jaskinia Platona

Nawiązując do jaskini Platona, to wiemy tylko tyle jak dalekie są nasze horyzonty. Dziecko zadaje miliony pytań. Jednak, czy znasz odpowiedzi na wszystkie? Szukajcie odpowiedzi razem. Właściwie powinnam napisać nie gaś w dziecku dociekliwości. Ty się naucz od dziecka dociekliwości i razem uczcie się nowych rzeczy. Pamiętaj nigdy niczego z góry nie zakładaj, a każdą nową okazje traktuj jak wyzwanie.

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>