Jak przygotować dziecko do przedszkola

Krótki przewodnik na temat jak przygotować dziecko do przedszkola. Znajdziesz tutaj informacje na temat czym kierować się przy wyborze przedszkola. Jakie możesz mieć obawy i jak sobie z nimi poradzić. Najważniejsze jednak jest dziecko. Pomóż mu przygotować się na to, że nie będzie Cie przy nim cały dzień. Pokażę, co zrobić, żeby Twoje dziecko chodziło do przedszkola z przyjemnością.

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Dziecko w wieku 3 lat może rozpocząć przygodę z przedszkolem. To czas, kiedy często rodzice pierwszy raz zostawiają swoje pociechy na tak długi czas (kilka godzin). Pierwsze próby pozostawienia dziecka w przedszkolu kończą się dla niego płaczem, krzykiem, odciąganiem od rodzica i zabieraniem „na siłę” do sali. Aby Twoje dziecko nie przeżywało tak ciężko rozstania z Tobą, postanowiłam napisać kilka porad, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola:)

Bardzo ważne i w zasadzie najistotniejsze jest zaznajomienie dziecka z nowym miejscem. Spacerując z dzieckiem pokaż mu przedszkole z zewnątrz: „Zobacz Aniu, to jest przedszkole. Tutaj bawią się dzieci, widzisz?”. Na tym pokazywanie się jednak nie kończy:) Sprawdź czy w przedszkolu, do którego zamierzasz zapisać dziecko są organizowane zajęcia adaptacyjne dla nowych dzieci. Zajęcia takie, zazwyczaj organizowane są w czerwcu, lipcu, czyli przed pójściem dziecka do przedszkola. Na zajęcia przychodzą rodzice razem z dziećmi- zwiedzają przedszkole, uczestniczą w zabawach, zwiedzają przedszkolny plac zabaw, korytarze, szatnię, toaletę, itp. Dla Twojego dziecka jest to bardzo ważne, Twoja ciągła obecność sprawi, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i będzie mogło skupić się na poznawaniu nowego otoczenia. W zajęciach uczestniczą również nauczycielki, które będą prowadziły daną grupę przedszkolną, w związku z tym dzieci poznają wcześniej panie, z którymi później będą spędzały czas. Zajęcia adaptacyjne są ważne także dla nauczycieli, którzy również poznają swoich przyszłych podopiecznych. Trzylatki często mają problem ze słownym komunikowaniem się. W domu wszyscy rozumieją dziecko, wiedzą co oznaczają gesty przez nie pokazywane. W tym okresie panie z przedszkola starają się bacznie obserwować dzieci, aby później móc im pomóc w sytuacjach trudnych, kiedy „nie będą potrafili się dogadać”;). Podczas zajęć adaptacyjnych możesz się zaznajomić również z czynnościami, które powinno opanować Twoje dziecko idąc do przedszkola. Skorzystaj z moich zabaw dla trzylatka, żeby pomóc dziecku w koncentracji na zadaniach.

Dobra Rada Przedszkole

Dobra Rada Przedszkole

A teraz coś czego obawiacie się najbardziej, czyli… płacz dziecka. Pożegnanie się z dzieckiem jest bardzo trudne zarówno dla dziecka, jak i dla nas samych. Pamiętaj, aby nie przedłużać pożegnania. Zrób to szybko, z uśmiechem, czule, zapewniając, że przyjdziesz po swoją pociechę, np. po podwieczorku. Łzy nie są czymś złym…są oznaką naszych uczuć. Są wyrazem smutku, spowodowanym rozstaniem dziecka z rodzicem. Pamiętaj, że każde dziecko inaczej przeżywa te chwile. Są dzieci, które zaadaptują się bardzo szybko, inne będą potrzebowały nawet 2-3 miesięcy. Spróbuj zrozumieć swoje dziecko. Wytłumacz mu, że Tobie również jest smutno, kiedy patrzysz na jego łzy. Powiedz, że musisz iść do pracy, a po obiadku po nie przyjdziesz. Zapewnij dziecko, że bardzo je kochasz i nie chcesz, żeby było smutne. Posłuchaj mojego podcastu, gdzie rozmawiam z psychologiem dziecięcym na temat jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy. Wszystko, co powoduje łzy jest trudne.

Jeszcze jedna rada:) Jeśli możesz to na początku zostaw swojego malucha w przedszkolu na jak najkrótszy czas, np. 3 godziny. Później stopniowo zwiększaj godziny.

Każde dziecko jest inne i inaczej będzie przeżywało okres adaptacji w przedszkolu. Wspieraj je, pomagaj mu odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji. Niestety nikt nie znalazł jeszcze sposobu na przeskoczenie tych najtrudniejszych, pierwszych chwil w przedszkolu. Istotne jest, aby znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla Twojego maluszka:) Życzę powodzenia zarówno Wam- rodzice, jak i Waszym pociechom- przyszłym przedszkolakom:)

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>