Rozwój czterolatka i jego kluczowe elementy

Kolejny etap życia Twojego maleństwa, w którym dokonują się poważne zmiany to wiek czterech lat. Jak wygląda rozwój czterolatka? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jak ma się rozwój czterolatka do przygotowania do szkoły?

Rozwój czterolatka - całus

Rozwój czterolatka – całus

Rozwój czterolatka – kluczowa teoria rozwojowa

W tym wieku Twój maluch potrafi już chodzić, biegać, skakać. Czynności te nie sprawiają mu trudności. Podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów pojawiają się kroki naprzemienne. To czas, kiedy Twoje dziecko nie potrafi chodzić wolno, ciągle biega, jest w nieustannym ruchu! Przy okazji mamusie mogą zadbać o swoją kondycję;). Zazwyczaj nadal ulubioną zabawą dziecka jest gra w piłkę:) Dziecko 4-letnie chętniej bawi się w grupie, nie jest to już czas, kiedy wszystko robi samo- syndrom „Ja sam!”. W tym okresie dzieci często nawiązują pierwsze przyjaźnie:) często też przeżywają swoje pierwsze, dziecięce miłości;) 4- latek uwielbia tory przeszkód: chodzenie slalomem, podskoki na jednej nodze, wskakiwanie do obręczy, przechodzenie przez drabinki, itp. jest to bardzo ważne, bo Twoje dziecko zaczyna rozwijać się społecznie. Prawidłowy przebieg rozwoju społecznego sprawi, że dziecko będzie chętniej spędzać czas z rówieśnikami. Dodatkowo łatwiej będzie dostosowywać się do zmian- nowe prowadzące w przedszkolu, nowe miejsca i tak dalej.

Jeśli chodzi o rozwój czterolatka w zakresie sprawności manualnych, to następuje ogromny progres. Dziecko potrafi oprócz linii poziomych, pionowych, koła narysować dużo bardziej skomplikowane kształty. Mogą to być obrazki, które czasami nie do końca będą przypominały misia, lalkę, samochodzik:) Nie mniej zachęcaj swoje dziecko do rysowania coraz bardziej złożonych elementów. Wspieraj jego rozwój i chwal za to, co już osiągnęło! U dziecka 4- letniego powinna ukształtować się dominacja stronna. Dziecko wybiera, którą ręką będzie kolorowało, podawało przedmioty, jadło. Właśnie w tym okresie powinnaś nauczyć dziecko prawidłowego chwytu ołówka czy kredki, lub przypilnować, czy zostało tego poprawnie nauczony. Bardzo fajne i pomocne przy nauce prawidłowego chwytu ołówka są nakładki, które możecie dostać prawie w każdym sklepie z materiałami papierniczymi:)

Rozwój czterolatka - nakładki

Rozwój czterolatka – nakładki

Dzieci czteroletnie doskonalą samoobsługę- same się ubierają, myją zęby, czeszą się, jedzą łyżką i widelcem. To pokazuje jak harmonijnie rozwija się dziecko. Ważne też, żeby jego rozwój przebiegał we wszystkich sferach w podobnym tempie. Jeśli Twoje dziecko nie jest samodzielne, może niepotrzebnie je we wszystkim wyręczasz? Bardzo mnie ciekawi jaki macie problemy z samoobługą dziecka. To jest jeden z trudniejszych obszarów rozwoju.

Rozwój czterolatka obejmuje również doskonalenie analizatora wzrokowego i jest głównie skierowane na naukę czytania. Aby wspomóc i usprawniać percepcję wzrokową swojego dziecka koniecznie przeczytaj następny post, w którym znajdziesz zajęcia praktyczne oraz zabawy doskonalące analizator wzroku:)

Dla 4-letniego dziecka to okres wielu doznań słuchowych. Trudnym zadaniem dla dziecka jest wysłuchanie i zrozumienie treści opowiadania czytanego przez nową panią w przedszkolu. Inny ton, tembr głosu, intonacja, dodatkowo inne dzieci mogą rozpraszać uwagę dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, abyś przygotowała swoje dziecko do tego, by potrafiło skupić się i zrozumieć tekst czytany przez inne osoby. Ćwiczcie- czytaj dziecku! Pamiętaj, aby wybierać krótkie, proste opowiadania:) Dzięki czytaniu Twoje dziecko rozwija nie tylko wyobraźnię, ale również kreatywność, koncentrację uwagi. Czytanie wspomaga rozwój emocjonalny, gdzie dziecko uczy się rozpoznawać uczucia, których często nie doznaje w codziennym życiu, uczy się empatii, wciela się w rolę bohaterów i przeżywa z nimi różne sytuacje.

Mamo czterolatka: jakie masz problemy ze swoim?

Rozwój czterolatka - dobra rada

Rozwój czterolatka – dobra rada

 

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>