Prawidłowy rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka to okres harmonijnego wzrostu i równowagi. Nie ma już problemu z chodzeniem. Możemy zauważyć, że nawet częściej biega niż chodzi. Chce być wszędzie, musi wszystko widzieć. Dzięki temu, że 3-latek ma dużo bardziej skoordynowane ruchy niż 2-latek może sprawnie biegać, a przy tym nawet przenosić coś w rękach, chętnie skacze. Czynności dnia codziennego nie sprawiają dziecku większych problemów.

Rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka i jego potrzeba ruchu

Trzylatek to mały wulkan energii – chętnie przyniesie nam wszystko, o co go poprosimy. Twój maluszek w wieku 3 lat ma ogromną potrzebę ruchu. Dziecko jest wszędzie, wszędzie i jeszcze raz wszędzie. Myślę, że rozwój trzylatka manifestuje się przez jego ruch. Nic nie przeszkodzi mu w zdobyciu oparcia fotela, kanapy, schodów. Zazwyczaj ulubioną zabawą 3-latków jest granie piłką: kopanie, rzucanie, łapanie. Z tym łapaniem jest jednak najsłabiej. Dzieciak próbuje ją łapać, a udaje mu się to tylko wtedy, kiedy np. nie musi zrobić kroczku do tyłu, czy w bok. No i oczywiście piłka nie może zostać rzucona zbyt mocno i nie może być zbyt ciężka;). 3-latek to dziecko, z którym nie musisz już chodzić do toalety, a przynajmniej tak powinno być. Myje i wyciera rączki. Maluszek zwykle potrafi samodzielnie ubrać niektóre ubranka, np. majteczki, koszulkę, buciki- pamiętaj jednak, że dziecko często ubiera buciki na odwrót;). Trudności mogą sprawiać czynności takie jak: zapinanie i rozpinanie guzików oraz sznurowanie butów. Prawidłowy rozwój trzylatka opiera się na wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych czynności motorycznych. Trzylatki często jeżdżą już na trójkołowym rowerku. Dziecko w wieku 3 lat powinno same jeść łyżką, pić z kubeczka. Doskonali się lateralizacja (stronność), należy pamiętać, że u dzieci w tym wieku często występuje oburęczność, która z wiekiem będzie się zmniejszać- świadczy to o dojrzewaniu półkul mózgowych i przejmowaniu dominacji czynnościowej; kształtuje się również koordynacja wzrokowo- ruchowa, a także koncentracja i komunikacja. Wracając do lateralizacji i dominacji półkul to mała ciekawostka- jeśli pracuje lewa ręka to odpowiedzialna jest za tą pracę prawa półkula, jeśli lewa ręka- to odpowiedzialna za ruch jest prawa półkula:)

Przyjęło się, że  lewa półkula odpowiedzialna jest za: mowę i rozumienie mowy, obliczenia matematyczne, pisanie, logikę, myślenie analityczne, prawe pole widzenia, stereognozję, czyli zdolność rozpoznania przedmiotów za pomocą dotyku. Prawa półkula odpowiedzialna jest natomiast, za: kreatywność, wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, zdolności muzyczne, intuicję, wyobraźnię przestrzenną, zdolności artystyczne.

Rozwój trzylatka

Mózg, a rozwój dziecka

Dziecko dużo częściej i chętniej wykonują czynności złożone, trudniejsze. W tym właśnie okresie dziecko przeżywa rozkwit artystyczny. Chętnie sięga po kredki, rysuje kreski, jakieś dziwne znaczki, które okazują się być samochodami lub lalkami. Dziecko 3-letnie potrafi już narysować mniej lub bardziej kształtne koło, linie poziome i pionowe. Wieże budowane przez Twoją pociechę mogą składać się nawet z ośmiu klocków! Pamiętasz może ze swojego dzieciństwa plastikową kulę z różnymi otworami, do których wrzucało się odpowiednie klocki? Twoje dziecko mając 3 lata też już może się w to bawić:). W drugim i trzecim roku życia doskonali się opisywana we wcześniejszych artykułach percepcja wzrokowa. Dziecko doskonali ją poprzez manipulację różnymi przedmiotami- chłopcy bawią się śrubokrętami, młotkami- naśladują czynności „męskie”, a dziewczynki wolą filiżanki, naśladowanie czynności w kuchni- a więc zadania typowo „damskie”. W związku z tym, że razem ze spostrzeganiem wzrokowym doskonali się również funkcje motoryczne możemy mówić o koordynacji wzrokowo- ruchowej. Jak się bawić z dzieckiem, aby doskonalić te funkcje przeczytasz w następnym artykule:) W 3 roku życia dzieci zaczynają zabawy tematyczne, naśladują czynności dorosłych, co umożliwia ćwiczenie percepcji słuchowej. Dziecko rozróżnia już coraz więcej słów, rozumie dłuższe wypowiedzi dorosłych. 3-latki chętnie śpiewają, tworzą również własne słowa na zasadzie skojarzeń. Często możemy usłyszeć coś w stylu: Mamo, gdzie są moje petki? (skarpetki) albo: Widziałaś tego stukającego? (bociana). W wieku 3 lat dzieci chętniej słuchają krótkich opowiadań, bajek. Jeżeli Twoje dziecko nudzi się słuchając bajek, rozgląda się wokoło to jest na to dobra rada:) Jeśli jeszcze nie polubiłaś naszego profilu na facebooku nie czekaj dłużej i kliknij tutaj.

Rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka – Dobra Rada

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>