Sześciolatki do szkoły! Część 01

Sześciolatki do szkoły

Czy twoje dziecko jest gotowe, żeby pójść do szkoły?

Już od września 2015 roku do szkół pójdą wszystkie sześciolatki! Ale nie tylko! Pójdą również dzieci urodzone po 1 września 2009, a więc pięciolatki! Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Co zrobić, aby pomóc swojemu dziecku w przyswajaniu wiedzy szkolnej? W tym artykule odpowiem na te pytania, a także pokażę, co robić z dzieckiem w domu, w co się bawić, na co poświęcić więcej czasu, aby Wasze pociechy lepiej przyswajały wiadomości i umiejętności szkolne. Sześciolatki do szkoły- czy jesteśmy na to gotowi?

Sześciolatki do szkoły

Sześciolatki do szkoły

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno osiągnąć tzw. dojrzałość szkolną, czyli gotowość do podjęcia zadań i działań, jakie stawia przed dzieckiem szkoła.

Na dojrzałość szkolną składają się:
– rozwój fizyczny
– rozwój psychiczny, w skład którego wchodzą:

 • rozwój społeczny;
 • rozwój emocjonalny;
 • rozwój umysłowy;

– poziom opanowania umiejętności, które przygotowują dziecko do podjęcia nauki czytania, pisania i liczenia

DOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNA

Twoje dziecko jest dojrzałe emocjonalnie, jeśli:

 • potrafi się z Tobą rozstać na czas pobytu w przedszkolu
 • chętnie podejmuje zadania, wierzy we własne siły
 • okazuje swoje uczucia adekwatnie do sytuacji
 • potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej (np. w kolejce na zjeżdżalnię)
 • potrafi skoncentrować się na wykonywanym zadaniu
 • odczuwa więź ze swoją grupą rówieśniczą, z wychowawcą przedszkola
 • jest mu przykro, jeśli jego koledze/przyjacielowi jest przykro- współodczuwa przeżycia innych dzieci
 • reaguje na upomnienia pani w przedszkolu, czy też innych osób dorosłych
 • reaguje prawidłowo na pozytywne uwagi dotyczące zachowania (cieczy się, chwali się pochwałą).

DOJRZAŁOŚĆ SPOŁECZNA

Osiągniecie dojrzałości społecznej to umiejętność przystosowania się dziecka do wymagań środowiska, w którym się znajduje. Dokładniej to przystosowanie form zachowania dziecka do wymagań środowiska społecznego. Dziecko, które posiada dojrzałość społeczną chętnie uczestniczy w zabawach i grach zespołowych, gdzie inicjatorem zabawy zazwyczaj jest osoba dorosła. Zdarza się, że dzieci często zmieniają grupę, z którą się bawią. U dzieci przejawiających dojrzałość społeczną zauważono zachowania nawiązujące do współzawodnictwa. Maluszek potrafi przestrzegać ustalonych reguł i zasad, wykonuje swoje obowiązki, np. sprzątanie zabawek. Dziecko dojrzałe społecznie jest samodzielne: potrafi się ubrać, rozebrać, samodzielnie korzysta z toalety, potrafi się umyć, uczesać, umyć zęby, itp. 

Rozwój dziecka - sześciolatek

Rozwój dziecka – sześciolatek

SZEŚCIOLATKI DO SZKOŁY

Ważne jest, aby dziecko potrafiło odróżnić dobro od zła. Powinno wiedzieć, że nie należy wyrządzać krzywdy innym, nie wolno zabierać cudzych rzeczy. Zdarza się, że dziecko przyniesie z przedszkola czyjąś zabawkę- wtedy nie panikuj:) Nie martw się, porozmawiaj ze swoim dzieckiem, wytłumacz mu, że każdy ma swoje zabawki, którymi chce się bawić. Spróbuj postawić dziecko w sytuacji kolegi, któremu zabrano ulubioną zabawkę. Postaraj się dopilnować, aby Twoja pociecha oddała zabawkę. Nie wypominaj dziecku tego zachowania, bo wystarczającą karą dla niego będzie, kiedy uzmysłowi sobie, co zrobiło. 

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA 

Jeśli chodzi o dojrzałość umysłową, należy wyróżnić przede wszystkim spostrzeganie wzrokowe, słuchowe (przygotują dziecko do nauki czytania), sprawność motoryczną i manualną (przygotują dziecko do nauki pisania), orientację przestrzenną i opanowanie umiejętności przygotowujących do nauki liczenia. W następnym wpisie zaczniemy od spostrzegania wzrokowego, które jest bardzo istotne, ponieważ jest wyznacznikiem do uczenia się pisania i czytania. Jeśli dziecko nie osiągnie dojrzałości analizy i syntezy wzrokowej będzie miało problemy z nauką pisania oraz czytania.

Polub ten artykuł w socjal mediach! Jeśli chcesz otrzymywać na bieżąco informacje o ukazujących się wpisach zapisz się na newsletter. Twoje dziecko idzie do szkoły, a Ty martwisz się, że sobie nie poradzi- napisz komentarz i wspólnie to przeanalizujemy.

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>